Steganografia Ukrywanie Wiadomości w Obrazkach

Steganografia to sztuka i nauka ukrywania informacji poprzez osadzanie ukrytych informacji w innych, pozornie niewinnych plikach, np. w obrazkach.

Z poniższym kodekiem steganograficznym będziesz w stanie ukryć w obrazku dowolną wiadomość tekstową w bezpiecznych sposób oraz przesłać ją bez wzbudzania jakichkolwiek podejrzeń. Odczytanie wiadomości będzie możliwe jedynie po podaniu hasła deszyfrującego.

https://www.pelock.com/pl/produkty/steganografia-kodek-online

Jak to działa?

W tym przypadku poszczególne bity zaszyfrowanej wiadomości ukryte są jako najmniej znaczące bity w składowych kolorach RGB w pikselach wybranego obrazu. Naniesione zmiany nie są widoczne gołym okiem.

Steganografia sztuka ukrywania informacji w obrazkach

W jaki sposób ukrywane są dane w obrazku?

  1. Wiadomość tekstowa jest kompresowana algorytmem DEFLATE w celu zmniejszenia jej rozmiaru
  2. Generowany jest silny kryptograficzny klucz szyfrujący na podstawie podanego hasła, wykorzystując algorytm PBKDF2 z 20000 iteracjami
  3. Skompresowane dane są szyfrowane poprzednio wygenerowanym kluczem w trybie CBC używając 256 bitowego szyfrowania AES
  4. Zaszyfrowane bity danych są zapisywane na pozycjach najmniej znaczących bitów składowych kolorów RGB poszczególnych pikseli wybranego obrazu

Jakie są praktyczne zastosowania steganografii?

Kilka przykładów:

  • Możesz przechowywać ukryte i zaszyfrowane wiadomości i informacje w obrębie obrazów i przesyłać je do dowolnej osoby za pośrednictwem poczty elektronicznej bez wzbudzania żadnych podejrzeń
  • Whistleblowing i tajne dziennikarstwo
  • Wysyłanie tajnych wiadomości w wysoce monitorowanym lub wrogim środowisku (np. monitorowany przez państwo Internet, strefy działań militarnych)
  • Obrazy z ukrytymi wiadomościami można osadzać na stronach internetowych

Komentarze (2)

bartek

Format JPG nie gwarantuje integralności danych, myślałem o wykorzystaniu kodowania Reed-Solomon żeby poradzić sobie z tym problemem (czyli do danych dorzucić dane pozwalające odtworzyć oryginał nawet jeśli uszkodzone zostaną jakieś informacje). Problemem pozostaje znalezienie początku tych danych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.